رئیس ستاد انتخابات استان ایلام گفت: ۶۱ درصد واجدان شرایط رای دادن در این استان در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مشارکت کردند.

محمد نوذری شامگاه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: از مجموع ۴۵۱ هزار نفر واجد شرایط رای دادن در ۲ حوزه شمال و جنوب استان ایلام، ۲۶۶ هزار و ۴۱۰ نفر آرای خود را به صندوق انداختند.

وی یادآور شد: از این تعداد ۱۷۲ هزار و ۳۲۰ نفر متعلق به حوزه شمال و ۹۴ هزار و ۹۰ نفر متعلق به حوزه جنوب استان است.

وی تاکید کرد: بر این اساس میزان مشارکت در حوزه شمال استان ۵۴ درصد و در حوزه جنوب ۰ درصد است.

وی با اشاره به مهلت هفت روزه برای طرح شکایت نامزدها، اظهار کرد: افرادی که از نحوه برگزاری انتخابات شکایت دارند، می‌توانند در مدت هفت روز از تاریخ اخذ رأی، شکایت مستند خود را به دبیرخانه شورای نگهبان ارائه دهند.

رئیس ستاد انتخابات استان ایلام افزود: در این مرحله، شکایت‌هایی قابل رسیدگی خواهد بود که مشخصات شاکی یا شاکیان، شامل نام و نام خانوادگی، نام پدر، شغل، نشانی کامل، شماره تلفن و اصل امضای شاکی را داشته باشد.

نوذری یادآور شد: در صورتی که شاکی بدون دلیل و مدرک، کسی را متهم کند و عمل شاکی عنوان افترا داشته باشد، قابل تعقیب و پیگیری است.

در حوزه شمال استان علی‌اکبر بسطامی با ۴۲ هزار و ۲۹۶ رای و سارا فلاحی با ۳۶ هزار و ۹۰۹ حائز بالاترین رای شدند و پس از تایید صحت انتخابات توسط شورای نگهبان، به طور مستقیم به مجلس راه می‌یابند.

در حوزه جنوب هیچکدام از نامزدها موفق به اخذ ۲۰ درصد آرای ماخوذه و ورود مستقیم به مجلس نشدند و بهزاد علیزاده با ۱۸ هزار و ۵۰۵ رای و صادق کرمی با ۱۶ هزار و ۳۷۲ رای به دور دوم انتخابات راه یافتند.

دور دوم یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در روز جمعه ۲۹ فروردین ۹۹ برگزار می‌شود.

اعلام نتایج شمارش آرای صندوق‌ها طبق قانون انتخابات به منزله تایید صحت انتخابات نیست و باید پس از بررسی اعتراض داوطلبان به تایید شورای نگهبان برسد.

نامزدهایی که نسبت به نتیجه شمارش آرا اعتراض دارند برابر قانون انتخابات ۲ روز فرصت دارند که شکواییه خود را به هیات‌های اجرایی، هیات‌های نظارت و فرمانداری‌ها ارائه دهند.

شورای نگهبان بعد از دریافت نتایج شمارش آرا، جمع‌آوری اعتراض‌ها و بررسی شکایت‌های واصله تا قبل از برگزاری دور دوم انتخابات در ۲۹ فروردین ماه نتیجه صحت قطعی انتخابات را اعلام می‌کند.

استان ایلام دارای سه کرسی در مجلس شورای اسلامی است که ۲ کرسی آن متعلق به حوزه شمالی شامل شهرستان های ایلام، سیروان، چرداول، هلیلان، ایوان، مهران و ملکشاهی است و یک کرسی متعلق به حوزه جنوبی شامل شهرستان های دهلران، دره شهر، بدره و آبدانان است.

در استان ایلام از بین ۱۳۹ نفر داوطلب، صلاحیت ۶۱ نامزد نهایی از سوی شورای نگهبان تایید شد که در روزهای اخیر با انصراف تعدادی از این افراد در نهایت ۲۷ نفر در حوزه شمالی و ۱۸ نفر در حوزه جنوبی به رقابت پرداختند.

۴۵۱ هزار نفر از مردم استان واجد شرایط شرکت در انتخابات دوم اسفند ماه امسال بودند که این از این تعداد ۳۱۷ هزار نفر در حوزه شمالی و ۱۳۴ هزار نفر نیز مربوط به حوزه جنوبی استان است.

یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دوم اسفندماه همزمان با سراسر کشور در ۵۵۴ شعبه ثابت و سیار شهری و روستایی در نقاط مختلف استان ایلام در هر دو حوزه انتخابیه ایلام و دهلران برگزار شد.

  • منبع خبر : ایرنا