در این بازدید وزیرجهاد کشاورزی و هیات همراه، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و جمعی ازمسئولان و مدیران استانی از نهالستان منابع طبیعی در شهرستان ایوان بازدید و از نزدیک در جریان توانمندی های استان در تولید نهال منطقه زاگرس قرار گرفتند.

غرب آنلاین / کاظم خاوازی در این دیدار اقدامات اداره کل منابع طبیعی استان ایلام در تولید نهال را بسیار ‌مثبت ارزیابی کرد.

وزیر جهاد کشاورزی از نهالستان ایوان بازدید کرد

وی اظهار داشت: تولید گونه های مختلف نهال و توسعه نهالکاری موجب غنای جنگل های استان می شود.

در این بازدید وزیرجهاد کشاورزی و هیات همراه، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و جمعی ازمسئولان و مدیران استانی از نهالستان منابع طبیعی در شهرستان ایوان بازدید و از نزدیک در جریان توانمندی های استان در تولید نهال منطقه زاگرس قرار گرفتند.

ایلام اولین استان کشور در تولید نهال

مدیرکل منابع طبیعی ایلام نیز در این بازدید گفت: این اداره کل نسبت به تولید انواع نهال مرغوب، گونه های بومی استاندارد و متناسب با موقعیت جغرافیایی برای توسعه جنگل کاری در استان، احداث پارک های جنگلی و توسعه فضای سبز و احیای جنگل‌های استان اقدام کرده است.
رضا احمدی افزود: ایلام اولین استان در کشور در زمینه تولید نهال است و علاوه بر تامین نهال استان، نهال مورد نیاز چندین استان دیگر را نیز تامین می کند بطوریکه سالانه ۷۰گونه نهال با ظرفیت پنج میلیون اصله به شش استان کشور از ایلام صادر می شود

وی اظهار داشت: سالانه میلیونها اصله نهال از گونه های سردسیری و گرمسیری در نهالستانهای استان تولید می شود و متناسب با شرایط سازگار با آب و هوای هر استانی نهال مورد نیاز آن استان صادر می شود.

وی به توسعه جنگل های استان در چند سال اخیر اشاره کرد و گفت: تلاش شده است تا با احیا و توسعه جنگل کاری بتوانیم از طبیعت بکر ایلام و منطقه زاگرس حفاظت کنیم.

در استان ۲ میلیون هکتاری ایلام ۶۴۰ هزار هکتار جنگل انبوه، نیمه انبوه و تنک با بیشترین گونه بلوط و بنه وجود دارد که استان ایلام را به عروس زاگرس شهره کرده است.

استاندار ایلام نیز در دیدار با وزیر جهاد کشاورزی گفت: درختکاری در ایلام با فاصله چشمگیر از سایر نقاط کشور در رتبه اول قرار دارد که در نوع خود بی نظیر و ارزشمند است.

قاسم سلیمانی دشتکی روز چهارشنبه در آیین نهال کاری و بزرگداشت هفته منابع طبیعی و درختکاری در ایلام اظهار داشت: در سال ۹۸ سهم کل درختکاری کشور حدود ۱۸ هزار هکتار بوده که بیش از ۱۰ هزار هکتار از این مقدار نهال کاری در استان ایلام انجام شده است.

وی افزود: این امر بیانگر اهمیت مسوولان منابع طبیعی و آبخیزداری ایلام به موضوع مهم درختکاری و احیای جنگل ها و کاهش اراضی بیابانی و تبدیل آنها به درخت است.

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه درخت و سرسبزی به پاکیزگی و تلطیف هوا کمک می کند، یادآور شد: هفته درختکاری فرصت بسیار مناسبی است که مردم برای انجام این فعل حسنه اهتمام داشته باشند.

وی تاکید کرد: هرچند در روزهای اخیر بیماری ویروسی کرونا در کشور و استان ایلام سرایت کرده و بیشتر برنامه ها و جلسات تحت تاثیر این ویروس تعطیل یا نیمه تعطیل است اما کاشت درخت که در سلامت محیط تاثیر شگرفی خواهد داشت به قوت خود البته بدون حضور اجتماعات مردمی باقی است.

وی گفت: باید نهال کاری در بین مردم به یک فرهنگ تاثیرگذار و ماندنی تبدیل شود و همگان خود را در برابر حفظ طبیعت و کاشت و نگهداری درخت مسوول بدانند.

۴۰۰ هزار اصله نهال مثمر و غیر مثمر به مناسبت هفته درختکاری در استان ایلام کاشته یا توزیع می شود.

این نهال ها در نقاط مختلف استان و بر اساس شرایط اقلیمی هر منطقه کاشته می شود